Reiki Nedir? Reiki Nasıl Yapılır?

Reiki, herkeste bulunan yaşam veren enerji olan “Evrensel Yaşam Gücü Enerjisi”nin Japonca adıdır. Reiki’yi anlamanın en iyi yolu, onu yaşamaya dair deneyimlenmiş duygumuz olarak görmektir. Reiki terapisi, gevşemeyi ve sakinleşmeyi teşvik etmek için terapistin veya hastanın ellerini hastanın vücudunun çeşitli yerlerine yerleştirmeyi içeren yumuşak bir dokunma terapisidir.

Reiki’nin kökleri eski Çin ve Japon tıbbına dayanmaktadır. 1990’ların başından beri, Reiki terapisi sağlık hizmetlerinde daha düzenli olarak kullanılmaktadır. 900’den fazla ABD hastanesi ve sağlık sistemi, Reiki’yi tamamlayıcı bir terapi olarak kullanıyor. Reiki, hastalara hiçbir şekilde zararlı değildir ve Reiki’yi kemoterapi, radyasyon ve kanserin tıbbi tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte kullanmak güvenlidir .

Reiki Uygulaması Neden Önemlidir?

Bu belge, Taussig Kanser Enstitüsünde yakın zamanda aldığınız bir Reiki tedavisinin takibi olarak size sunulmaktadır. Reiki, Taussig hastalarına sunulan tamamlayıcı bir terapidir. Eğitimli Reiki Usta Terapistleri tarafından sağlanan tedaviler ve hasta tarafından uygulanan kendi kendine tedaviler, kanser hastalarının iyileşme yolculuklarını şu yollarla desteklemede faydalı bulunmuştur:

  • Gevşemeyi teşvik etmek
  • Stres ve kaygıyı azaltmak
  • Enerji seviyelerini arttırmak ve yorgunluğu azaltmak
  • Artan bir pozitif esenlik duygusunu teşvik etmek

Reiki terapisi, Taussig’in tedavi ve muayene odalarında, Sertifikalı Reiki Master Terapistleri tarafından hastalara verilmektedir. Taussig’de yapılan tedaviler için hastalardan herhangi bir ücret alınmaz.

Reiki Seansına Nasıl Hazırlanılır?

Aşağıdaki öneriler, Reiki tedavinize hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Başlamadan önce, Reiki’nin herkesin içinde zaten var olan evrensel yaşam gücü enerjisi olduğunu kendinize hatırlatın. Reiki enerjisi vücudun doğal şifa yeteneklerini güçlendirir.

Hastalar kendilerini iyi hissetseler de hissetmeseler de kendi kendilerine Reiki tedavilerini gerçekleştirmeleri için teşvik edilir. Reiki kendi kendinize terapilerinizi gün içinde huzurlu ve sakin olmak için ayırabileceğiniz özel zamanlar olarak görün.

Reiki uygulamasında ilk adım enerjiyi aktive etmektedir. Gözlerinizi kapatarak ve birkaç kere derin nefes alarak enerji alabilirsiniz. Enerji akışını hissettiğinizde nefes almaya devam etmeli ve zihninizi boşaltmalısınız. Reiki uygulaması sonlandırılırken enerjiyi kapatmak çok önemlidir. Kendinizi temizleyerek ellerinizdeki enerjiden tamamen kurtulmalısınız.

Konu ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.