Yoga Nedir ? Yoga Nasıl Yapılır ?

Yoga Nedir ? Yoga Nasıl Yapılır ?

YOGA NEDİR?

Yoga, birlikten bütünlüğe giden yolda insanın kendine verebileceği en güzel hediyelerden birisidir. Seni en sıkışık halinden çıkarıp en rahat haline getirir.  şimdiye , “an” a getirir. Asanalar (yoga duruşları) ve pranayama (nefes) fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir dönüşüm hali yaratır. Duruşlar nefes ile beraber akar. Nefes ise sizi hem pozda daha rahat kalmanıza hem de bedensel farkındalığınızı görmenize vesile olur. Ve bu bir dönüşüm yaratır. Kişi bu dönüşümü belki hemen hisseder belki de biraz vakit alır. Önemli olan o dönüşümün an’da gerçekleşen bir yolculuk olmasıdır.

 

YOGA NASIL YAPILIR?

Yoga yapmak için zayıf, esnek ya da belirli bir yaşta olmaya gerek yoktur. Yoga herkes içindir.    Bunların yanında fiziksel olarak, bağışıklık sisteminden sinir sistemine ve omurga sağlığına azımsanmayacak faydaları vardır. Yoga kaslara ve kemiklere baskı yaparak değil onları canlandırarak etki eder ve bedeni yeniler. Düzenli olarak yapıldığında güç, dayanıklılık ve denge sağlar. Bedensel sağlığının korunmasında ve  bazı rahatsızlıkların iyileştirilmesinde rahatlatıcı ve destekleyicidir.

Bununla birlikte önemli olan bir yoga pozunu ne kadar mükemmel yaptığınız değil o pozun içinde nasıl hissettiğinizdir. Amaç bedeni zorlamak değil bedene ihtiyacı olanı vermektir. Hem fiziksel hem de zihinsel sınırlarınızı keşfetmektir. Bedeninizin kıymetini bilerek hareket etmektir. Yoga, kendine ve özüne dönebilmek için bir araçtır.  Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bedeninizdir ve yoga, kendinize verebileceğiniz en kıymetli hediyedir. Venüs Sirius’un amacı, “an”ı ve “an’da” kalabilmeyi ve bu kadim öğretiyi sizinle butik bir stüdyo olarak paylaşabilmektir.