Çocuk Yogası ve Yoganın Çocuk Gelişimine Katkısı

Çocuk yogası, son zamanlarda pek çok kişinin dikkatini çeken aktivitelerden bir tanesidir. Pek çok ebeveynin ilgisini çeken bu konu ile ilgili tüm merak edilenleri sizin için derledik. Şimdi gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Çocuk Yogası Nedir?

Yoga kelimesi birleşme anlamına gelmektedir. Bu kapsamda yogayı duyguların ve düşüncelerin beden ile birleşmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Duruşlar ve nefes yoganın temelini oluşturan unsurlar olarak bilinmektedir.

Hareket etmeyi seven ve kendi bedenlerinde çeşitli deneyler yapmaktan hoşlanan çocuklar için yoganın inanılmaz bir seçenek olduğundan bahsetmemiz mümkündür. 3 ile 7 yaşları arasında ki çocuklar inanılmaz bir vücut esnekliğine sahiptir. Bu doğrultuda çocuk yogası, çocukların klasik yoga duruşunu çok daha bir şekilde yapabilmelerini sağlayan egzersizleri içermektedir. Çocuk yogası egzersizleri genellikle çocukların kendilerine güvenen ve sorumluluk duygusu ile eğlencenin birleşiminden oluşmaktadır.

Ankara Studio Venüs Sirius'daki Çocuk Yogası Dersleri ile Çocuklarınızın Gelişimine Katkı Sağlayabilirsiniz.
Ankara Studio Venüs Sirius’daki Çocuk Yogası Dersleri ile Çocuklarınızın Gelişimine Katkı Sağlayabilirsiniz.

Çocuk Yogası Kaç Yaşında Yapılabilir?

Çocuk yogası için vücut 3 yaşından itibaren hazırdır. Ancak çocukların yogaya başlaması için en ideal yaş 6 ile 7 yaş olarak bilinmektedir. Çocuklar yogaya ne kadar erken başlarlarsa o kadar fazla verim elde etmek mümkün hale gelmektedir. Yoga genel olarak 20 ile 25 dakika arasında sürmekte olup haftada 1-2 gün egzersiz yapılması ise yeterlidir.

Çocuk Yogasının Çocuk Gelişimine Katkısı Nedir?

Çocuk yogası diğer sporlardan farklı olarak kazanan ya da kaybeden birinin olmadığı bir spor dalıdır. Bu nedenle çocuklar rekabetsiz ve güven dolu bir deneyim sunulmaktadır. Aynı zamanda çocuk yogası ile çocukların kişiliklerini geliştirmeleri ve kendilerini ifade etme imkanı sunulmaktadır.

Söz konusu yoga türü, grup egzersizlerini içermektedir. Bu nedenle çocukların çok kolay hareket etmelerini ve grup halinde faaliyet göstermelerini de sağlamaktadır. Doğru nefes alma egzersizleri sayesinde vücudun ihtiyaç duymuş olduğu oksijeni tam olarak almasını sağlamaktadır. Bu da çocukların doğru nefes almalarını ve bedenlerinin enerjisini dengeli bir şekilde tutmalarını sağlamaktadır. Güç, denge ve esneklik koordinasyonunun en iyi şekilde sağlanmasına yardımcı olan yoga,  bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlamaktadır.