Çin’de Savaşın ve Tıbbın Kesişimi; Qi Gong Nedir?

Çin; savaş ve tıbbi bilginin kesişim noktası olduğundan Qi Gong gibi pek çok anlayışın doğduğu yerdir. Zıtlıkları bir araya getirerek insanlığa yeni şeyler katan Çin’in bu çok farklı felsefesini öğrenmeniz gerekir. Hayatınıza fiziksel ve duygusal açıdan ciddi katkılar yapacak bu anlayış yaşama bakış açınızı değiştirebilecek niteliktedir!

Qi Gong Tarihçesi

Uzak Doğu’da Çigong ya da Qi Gong isimleriyle anılan bu anlayış fiziksel hareketlerin de olduğu tıbbi bir alandır. Etimolojik açıdan ‘Yaşam Enerjisi’ ve ‘Çalışma’ anlamları taşıyan bu kavram insanın gücünü ortaya çıkarması adına geliştirilmiştir. Tarihi 3300 yıl öncesine dayanan bu anlayışın temelinde şaman dansları vardır. Bu da aslında Qi Gong’un dini bir alt yapısının olduğunu gösterir.

Tarihsel olarak farklı kısımlara ayrılarak ele alınan bu anlayışın fiziksel bir etkinlik ya da duygusal bir ifade yöntemi olmadığı açıktır. Aksine söz konusu unsurları içeren bir bütündür. Çünkü Çi Felsefesine göre beden enerji, kuvvet, bilinç ve bilgiyi bir arada değerlendirir. Bu nedenle de insanın kendisi için iyi olan bu faktörleri bütünleştirerek elde edeceği ifade edilmektedir.

Qi Gong

Qi Gong Nasıl Yapılır?

Duygusal ve fiziksel hareketler bütünü olan Qi Gong, belli başlı koşullar altında gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda karnınızın aç olması ve kıyafetlerinizin bol olması yeterlidir. Ekstra bir ekipmana ihtiyaç duymadan düz bir zeminde Qi Gong hareketlerine kendinizi bırakmak mümkündür. Ayakta durmada sorun yaşayanlar için oturarak ya da yatarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Vücudunuzdaki enerji yükünü ciddi manada arttıran Qi Gong için çok geç saatleri tercih etmemeniz gerekir. Aksi takdirde uykusuz kalmanız muhtemeldir. Dinamik bir gün geçirmek adına Qi Gong’u günün ortasında yapmak çok daha doğrudur.

Ankara Qi Gong Eğitimi Veren Yerler

Geleneksel Çin Tıbbı ve Felsefesi ile tasarlanmış bir anlayışı Ankara’da hissetmek mi istiyorsunuz? O halde Studio Venüs Sirius ile en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Uzman eğitmenler ve kaliteli eğitim sunan Studio Venüs Sirius, dinamik bir gün geçirmenizi sağlar. Üstelik vücudunuzun ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi de ihmal etmez.