Bilinmeyen Yönleriyle Thai Chi Nedir?

Thai Chi, Uzak Doğu coğrafyasında bir dövüş sanatından türemiş egzersiz ile bütünleşen fiziksel disiplin olarak tanımlanmaktadır. Peki, bu kavram ne anlama gelmektedir? Sizin için hazırladığımız bu rehber kapsamında Thai Chi’nin temel yönlerini öğrenmenize imkân sağlıyoruz.

Thai Chi Tarihçesi

Tarihi Çin Uygarlığı kadar eski bir uygulama olan Thai Chi, Geleneksel Çin Tıbbından türemiştir. Geleneksel Çin Tıbbının 5 farklı dalından biri olan Qi Gong anlayışı ile Thai Chi’yi bütünleştirmek mümkündür.

İnsanın yavaş hareketler ve uyum içerisinde bir bedene sahip olmasını öven bu anlayışı ilk olarak dövüş sanatlarında gözlemlemek muhtemeldir. Ayaklarını yere sabitlemiş dövüş sanatçıları yavaş ve uyumlu hareketlerle Thai Chi felsefesini benimser. Zira bu felsefe sadece rakibi alt etmekle ilgili değil aynı zamanda ruh ve bedeni bir dengede tutma anlayışıdır. Hem fiziksel hem de ruhsal bir bütünleşmeye işaret etmesi Thai Chi anlayışını hayli değerli kılar.

Thai Chi'nin kökeni Çin uygaralığına dayanmaktadır.
Thai Chi’nin kökeni Çin uygaralığına dayanmaktadır.

 

Thai Chi Nasıl Uygulanmaktadır?

Thai Chi, insan bedenini doğru hareket ve duygu bütünleşmesiyle yönlendirmek olarak kabul edilebilir. Ancak bu uygulamayı aslına uygun bir şekilde gerçekleştirmek felsefeyi tam anlamıyla benimsemiş olmanın anahtarıdır. Peki, Thai Chi ile doğru bir yolda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Daha doğru ifade ile Thai Chi hareketleri nasıldır?

Fiziksel olarak dik bir duruştayken yapılan Thai Chi’nin 24-108 arasında değişen hareket sayısı vardır. Bedenin tam bir uyum içerisinde olduğu bu uygulama sırasında ağırlık merkezi Çin Tıbbında Tan Tien olarak kabul edilen göbeğin biraz alt kısmıdır. Üstelik bu felsefenin temelinde yer küre ile gökyüzü arasında bir bağ kurmak vardır. Bu nedenle de enerjiyi yakalamak isterken doğru fiziksel pozisyon şarttır!

Ankara Thai Chi Eğitimi Veren Stüdyolar

 Studio Venüs Sirius olarak Ankara’da Thai Chi konusunda bütün beklentilerinize cevap verebilecek tek stüdyoyuz. Stüdyomuzda Thai Chi hocamız ile birlikte  bu konuda derinlemesine bilgi alabilir ve pratik sağlayabilirsiniz. O halde hemen iletişime geçerek Geleneksel Çin Tıbbının vazgeçilmezlerinden biriyle tanışabilirsiniz.