21 OCAK ASLAN BURCUNDA AY TUTULMASI

21 OCAK ASLAN BURCUNDA AY TUTULMASI

Ay tutulmaları uzun süreçler sonucu gelinen sonuç alma mevsimleridir. Bitişlerle ifade edildiği için insanlara ürkütücü gelir, oysa her bitiş bir başlangıçtır aslında. Ay tutulmaları güçlü dişil karakterlerin, annenin ölümü, ya da dönüşümünün başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Bu ay tutulması ilgili burçlar bakımından incelendiğinde güçlü etkiler barındıran bir tutulma.

Bu ay tutulması Aslan-Kova aksı tutulmalarının sonuncusu olacak, başlangıcı ise 18 Ağustos 2016’ da olmuştu. Yani nereden baksak 2.5 yıldır aynı tema gündemimizde, kah sonuçlar aldık, kah başlangıçlar yaptık ama hep bu mevzularla uğraştık. Konu neydi peki? Sizin haritanızdaki ev yerleşimine bağlı olarak renklenebilecek olduğunu belirterek, “Kalbimizin ne dediği, sevme kapasitemiz, sadakat, asıl olmamız gereken kişi nasıl biri, yaratıcılığımızı ifade edebiliyor muyuz, çocuklar, aslında nasıl bir hayat yaşamalıyız, hayatımızda aslında olması gereken kişiler kimler, gerçekten sevgi ile kurulu bir çevrede mi yaşıyoruz, hayatı coşkuyla yaşamamız için yapmamız gereken  değişiklikler neler? Kendi sahnemizde yardımcı rolde mi oynuyoruz?’’ şeklindeydi.

Bu sürecin son tutulması bir ay tutulması ve 0 derece Aslan burcunda, transneptünyen Vulcanus ile ilişki evinde kavuşuyor, Vulcanus mitolojisinde kendini sevmeyi beceremediği için sevgiyi dışarda aramış, bu sevgi ile bütünleşme ihtiyacını gidermek için aşk tanrıçası Afrodit ile bile evlenmiştir. Hikayeyi okumanızı tavsiye ederim, bu evlilikten de ihtiyacı olan öz kabulü, öz sevgiyi geliştirememiş sonra kendini yaptığı işte muazzam bir seviyeye getirerek tanrılar arasında büyük saygı görmüştür. Kendini yaratıcılığı ile ifade etmiş. O bir demirci idi. Volkan tanrısı Vulcanus, demirci Vulcanus, yaratıcılığını ve benliğinin ışığını, en önemli nüvesini demir döverek ortaya çıkarmış, kimse onun eline su dökememiş tabi ondan sonra bu konuda. Yaratıcılık gereken her şeyde, bir kadın yaratılacağında bile tanrılar ona başvurmuşlar en iyi formu elde edebilmek için. Bu anlattıklarım tam olarak Aslan burcu konusu, kalbin ışığını ortaya çıkarma süreci, o biricik yapının parlaması için. Öz sevgi geliştirilebildi mi anlatmıyor tabi ki mitolojide ama psişenin özellikleri hala aynı, ortak bilinçaltına sahibiz hepimiz insanoğlu olarak. Bu dünyada doyumlu olmanın tek yolu kendi yolunu bulmak ve o yoldan cesaretle, aşkla şevkle yürümek, başkalarının onayı, sevgisi, saygısı ya da kollektif popüler değerler bakımından üst sıralarda olmak değil.

Tutulma Ankara saatine göre ilişkiler aksında gerçekleşiyor, Güneş tam 1. Ev girişinde ve Ay da 7. Ev girişinde, bu yerleşimle aslında 6-12 hizmet aksını da çalıştırıyor. Böylelikle hem kendini ifade ederken işini, hizmetini aşkla yapmak, hemde  aşk konusunu ele almak gerekiyor evlilikler ve kalıcı ilişkiler bakımından, ama neyse ki konumu gereği Ay aynı zamanda şans noktası ile de kavuşuyor, gerçekten bir sonuç alma zamanı şimdi, Uranüs ün ay düğümleri ve Merkür ile yaptığı t-kare açı kalıbı bize zihinsel süreçlerin yardımını da alacağımızı gösteriyor. Bugüne kadar içinde olduğumuz düşünsel kalıplar bir ölçüde sarsılarak beklenmedik değişimlere katkı sağlayacak, farkındalığımız da artacak. Tutulmanın ASC yöneticisi Satürn 12. evden 2. Evde değer krizleri yaşayan Mars’a kare açı ile çok çalış, kendini kontrol et değerler yarat, inşa et, yavaşla ki sevilmeye layık olasın derken, 10. evdeki Venüs- Jüpiter kavuşumunun yaptığı üçgen açı sen yaratıcı ol isteklerinin peşinden git korkma destekleniyorsun (aşksa aşk, paraysa para, değerse değer) herşey yoluna girecek diyor, değişimin kalıcı ve somut olduğunu gösteriyor toprak evlerinden. Tutulma sonrası ayın önündeki ilk açı da Mars’a yapacağı olacak, bir büyük ateş üçgeni oluşturacak, dolayısıyla bu tutulmada ortaya çıkacak kalıcı önemli değerler var hazır olanlar için.  Ateş elementinde üçgen spiritüel rehberlik ile bağdaştırılır.

Fakat dikkat edilmesi gereken başka bir konu da tutulmadan sadece bir saat önce gerçekleşecek olan Venüs-Neptün kare açısıdır. Bu açı aşk ve ilişki kavramının fazlaca idealize edilmesinden dolayı gerçek hayata uygulanamayacak kadar hassas ve yüksek beklentilere sahip olunduğunu gösteriyor. Jüpiter’le olan kavuşum sınırların daha da belirsiz ve tehlikeli boyutta kandırılmaya ve kandırmaya açık olunacağı konusunda dikkatli olmak gerektiğini hatırlatıyor. Kandırılma dendiği zaman başkalarının bizi kandırmasını anlarız biz genellikle, aldatılma, küçük düşme gibi korkular yaşarız, fakat genellikle kandıran da kandırılan da bizizdir,  kendimizle ilgili kaldıramayacağımız gerçekleri görmek istemediğimizde izin veririz buna ya da bizzat yaratırız. Burada da aşırı idealize edilmiş olan kavramlarla bir tür karşılaşma var. Biz aşkı, ilişkide olmayı idealize ediyorsak içyüzünü görmeye hazır olmalıyız, bir saat sonrasında ay tutulması olacak bir açılanmadan bahsediyoruz çünkü.’ Ee bu ne şimdi?’ diyorsanız eğer, ‘aşkta böyle  bir ilüzyon yaşayacaksak bunun neresi güzel?’ aşkta doyumun dışardan gelmeyeceğini anlamamızla ilgili olacak, bundan büyük hayır nasıl olabilir? Dilerim  hepimizin en yüksek hayrına olsun, Sevgiler

Ülgen CURA KARAARSLAN

Astroloji Danışmanı

DİP ASA, ISAR CAP, MAPAİ

Leave a Reply